İncek lastik

İncek lastik

Dikmen Lastikçi Oto Lastiğin Yapısı

Çapraz Karkas

Havalı incek oto lastik yapısındaki kat kordlarının topuğa kadar genişleyerek, taban merkezine 90°'den oldukça az olmak üzere farklı açılarda sarılması durumunu tarif eder.

Oto Lastik Dönme Direnci

Kısaca tekerleğin dönmeye karşı gösterdiği dirençtir. Dönme direnç kuvveti; tekerleğin dönmesi esnasında, yol incek oto lastikve/veya lastiklerin şekil değiştirmelerinden kaynaklanır. Dönme direnci ne kadar az olursa, lastiğin dönme işlemi için ihtiyacı olan enerji de o kadar az olur. Bu da yakıt tasarrufu ve yüksek incek oto lastik kilometre performansına olanak sağlar.

Güvenlik Hakkında 2 Kavram

Pasif Güvenlik

Araç yapısının yolcuları koruma kapasitesidir, kaza anında yaralanmaları sınırlandırır. ( Örnek: hava yastığı.incek oto lastik) Sürücünün aktif hareketini gerektirmez.incek oto lastik

Aktif Güvenlik

Aracın temas kaybı ya da kaza anında tüm parçaları arasındaki etkileşimi ifade eder. Bu anlamda lastikler en önemli parçayı oluşturur. incek oto lastik Sürücünün hareketleri kontrol olasılıklarını artırır.

Lastik Hakkında Öneriler

Kendi güvenliğiniz için lastiklerinizi ayda en az 1 kere incek oto lastik olmak üzere düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. Lastiğinizdeki hasarlar veya düzensiz aşınma, yanlış şişirme basıncı, ayarsızlık, balanssızlık veya süspansiyon bozuklukları nedeniyle oluşuyor olabilir. Bu sorunlar lastiklerinizin performansını etkileyerek, güvenliğinizi incek oto lastik tehlikeye atabilir. Lastikleriniz kontrolü için en yakın Yetkili Servis'ten yardım almalısınız. Lastikleriniz yerle tek temas noktanızdır, lastiklerinize iyi bakın!incek oto lastik

Lastik Yaşlanması

Lastikler kullanılmasalar ya da az kullanılsalar bile yaşlanırlar. Sırtta veya yanak kauçuğunda oluşan çatlaklar, bazen karkas deformasyonuyla birleşerek lastiğin incek oto lastik yaşlandığına işaret eder. Eski ve incek oto lastik yaşlanmış lastiklerin, lastik uzmanları tarafından kontrol edilip daha fazla kullanımlarının uygun olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Karavan ve römorklarda bulunan lastikler uzun süreli parkta kaldıkları için,incek oto lastik sık kullanılan lastiklere oranla daha hızlı yaşlanır ve çatlarlar.incek oto lastik Bu gibi durumlarda yükü lastiklerden kurtarmak ve lastikleri sararak direk ışıktan korumak gerekir. Yedek lastiklere özellikle önem gösterilmelidir. incek oto lastikEskiyen veya yaşlanan yedek lastikler çok dikkatli kullanılmalı ve mümkün olan en kısa zamanda yenisiyle değiştirilmelidir.

Kilometre Performansı

Düzenli olarak kullanıldığında lastikler incek oto lastik yoldaki dönme hareketinden dolayı doğal olarak aşınırlar. Lastiğin dayanıklılık süresi araca, lastiğin kullanıldığı yüzeye, kullanım tarzına ve lastik bileşenleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Run-flat Lastikler

Kendinden destekli veya Run-flat lastikler,incek oto lastik radyal yapıya sahip, herhangi bir teknolojik çözümle (Örnek: güçlendirilmiş yanak) uygun tekerleğe monte edilmiş ve destekleyici parçalardan yoksun havalı lastiğin, aracın belirlenmiş hız ve mesafede, patlak halde giderken temel lastik fonksiyonlarını gerçekleştirmesi ile tanımlanır. (ETRTO'nun 2005 standart kitapçığından)

Lastik Şişirme Basıncı

Lastikler aracınız ve yol arasındaki tek temas noktanızdır. incek oto lastik Şişirme basıncı, güvenli sürüş performansı, km performansı ve yakıt tüketimini etkileyen çok önemli bir faktördür. Olması gerekenden incek oto lastik yüksek veya düşük basınç, lastiğinizin performansınıincek oto lastik  olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle her zaman doğru basınç değerini sağlamak önemlidir. "Önerilen şişirme basıncı seviyelerinin bulunmadığına dikkat edin. Doğru şişirme basıncı araç üreticisi tarafından belirlenir ve araç kullanım bakım klavuzunda bulunur. incek oto lastik Şişirme basıncı kontrolü sadece lastikler soğuk olduğunda yapılmalıdır. Lastikler en az 1 saat kullanılmadığı ya da 2-3 kilometre çok düşük hızda kullanıldığında soğuk kabul edilirler. Lastiğinizin basıncını soğukken düzenli olarak kontrol edin. Özellikle seyahate çıkmadan önce lastiklerinizi kontrol edin ve yedek lastiğinizi de unutmayın!incek oto lastik

Araç Lastik Şişirme Basıncı:

Belirtilen değerleri aşmak, insanların hayatlarını tehlikeye atabilir.incek oto lastik
İzin Verilen Maksimum Basınç Limit bar ARAÇ
- T'ye eşit yada asağısında (190 km/s) 3,2
- H'ye eşit yada incek oto lastikyukarısında(210 km/s) 3,5
- Hepsi güçlendirilmiş 3,5
GEÇİCİ KULLANIM (Mini-yedek)
- Hepsi Aracın kullanım ve bakım kitapçığında belirtilen şişirme basıncından + 0,5 bar
Yedek lastik basıncı, araçta takılı olan lastiklerin maksimum basınç değerlerinden biraz daha fazla olmalı. Radyal lastikler için: +0,2 bardan +0,3 bara (+3'ten +4,5 psi)

Lastik bakımı için 10 öneri


1- Lastik basınçlarını, lastik soğukken düzenli olarak kontrol ettirin.incek oto lastik Lastikleriniz sürüş nedeniyle sıcakken, basıncı tavsiye edilen soğuk basınç üzerine çıkacağı için, havasını kesinlikle azaltmayın (yedek lastikler dahil).
2- Lastikler aşındığı zaman mutlaka değiştirinincek oto lastik. (aşınma sadece tek tarafta olsa bile).
3- Araç ayarlarını düzenli olarak kontrol edin, etkiler ve düzensiz aşınma konularını takip edin.
4- Lastiklerinincek oto lastik düzenli olarak balansını yaptırın, özellikle de titreşim durumunda.
5- Darbe ve delinmeler olduğunda, lastiğin içini de kontrol ettirin.
6- Yağ ve çözücülerin olduğu yerlere incek oto lastikaracınızı park etmeyin. Bu maddeler lastikte hasara sebep olacaktır.
7- Hız kodu ve yük endeksine her zaman uyun.
8- Radyal lastikler incek oto lastik(yeni olsalar bile) her zaman arka aksa takılmalıdır; kış ve çivili lastikler tüm set olarak yerleştirilmelidir.
9- Sürüş stili ve hız lastik ömrünü incek oto lastikdirek olarak etkiler.
10- Lastiklerinizin genel durumunu düzenli olarak güvendiğiniz bayiye kontrol ettirin.


incek oto lastik
oto lastik incek
alp oto lastik incek
incek lastik
incek lastikçi
incek lastikci
incek lastik tamiri

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN